Venus
Clinic

בוטוקס

בוטוקס – העלמת קמטים בקלות

הוא "מחליק קמטים", מסוגל לטפל בפגמים גדולים עד קטנים, ועוזר למי שחפץ בכך להגיע למראה מושלם, צעיר ורענן במרחק נגיעה: בוטוקס הוא חומר המשמש במשך שנים ארוכות את עולם הרפואה, הפלסטיקה והאסתטיקה. בעולם שבו כל אחד ואחת מאיתנו רוצים וחולמים להסתכל במראה ולהיות מרוצים במאת האחוזים ממה שאנחנו רואים, כבר אין ספק בכך שלמראה החיצוני ישנה חשיבות גדולה בחיינו, אם נרצה או לא נרצה. אין זה אומר שכל אחד מאיתנו יבחר לעבור טיפולים פלסטיים אלו ואחרים, אך אם נבחר לעשות כן – כדאי לדעת שהאפשרות קיימת, והיא לא חייבת לכלול הליך כירורגי מורכב, מסובך או מסוכן.

אחד מהטיפולים הללו הוא טיפול באמצעות בוטוקס, שהוא למעשה אחד מהשמות המסחריים של הבוטולינום טוקסין, החומר הפעיל. הטיפול פועל באמצעות שחרור החומר באזור ההזרקה, שלמעשה מאפשר לחסום שליחה של אותות עצביים, או במילים אחרות: השריר שהחומר מוזרק אליו מפסיק להתכווץ, מה שמאפשר לקמטים שנוצרו כתוצאה מהפעולה של השריר להצטמצם, להיעלם ולהיטשטש. מה זה בוטוקס , אילו סוגים קיימים, איזה טיפולים כדאי להכיר, מה כדאי לדעת על שיטת ההזרקה וכמה זמן הטיפול מחזיק? כל הפרטים במדריך הבא.

מה זה בוטוקס?

מתי גילינו את הטיפול ששינה את פנינו?

בוטוקס הגיע אל העולם בשנת 1895, כשהוא התגלה בבלגיה בתנאי מעבדה. הצליחו לייצר את החומר ולזקק אותו בכמויות זעירות וקטנות מספיק, כך שהוא יפעל במנגנון של שיתוק שרירים – כלומר יגרום לשריר שאמור להיות מכווץ, לעבור הרפיה

צרו איתנו קשר לפרטים נוספים על טיפולים בקליניקה:

או השאירו פרטים ונחזור בהקדם:

איך הוא פועל?

במילים אחרות ומעט פשוטות יותר, כאשר מזריקים אותו אל האזור שבו נמצא הקמט, הוא גורם לו להימתח ובכך מעלים או מטשטש אותו (תלוי בעומק ובחומרה). בוטוקס מבטל את הגירוי העצבי ואת פעולת השריר באזור שבו הוא מוזרק. באמצעות שיתוק השריר והרפיה שלו הוא מאפשר לטפל בקמטים, לטשטש פגמים ולהביא להרפיה של הפנים באמצעות טשטוש סימני הבעה באזורים שונים בפנים.

בוטוקס נחשב ליעיל במיוחד בחלק העליון של הפנים, אך עושים בו שימוש נרחב בכל אזורי הפנים. הטיפול מתבצע על פי מבנה הפנים, המצב והמיקום על גבי הפנים, כשיש כמה אזורים מרכזיים שבהם נהוג לטפל: אזור המצח, בין הגבות, מסביב לעין ואזורים נוספים שאנחנו מכווצים במהלך היום מבלי לשים לב לכך

סוגי קמטים: באילו מקרים הוא יעיל?

הטיפול באמצעות בוטוקס מטפל ביעילות בקמטים מסוימים הנקראים קמטים דינמיים. ישנו סוג קמטים נוסף, הנקרא קמטים סטטיים – ובמקרה שלהם הטיפול פחות יעיל. קמטים דינמיים הם אותם הקמטים שמופיעים ומתקבעים על גבי עור הפנים שלנו במהלך השגרה היום-יומית, כשאנחנו משתמשים בהבעת פנים זו או אחרת. אם לא נשתמש באותה הבעה, הקמט לא ייראה לעין. דוגמה טובה לכך הוא קמטי זעף שנמצאים בין הגבות ולרוב נראים רק כשמשתמשים בהבעה, או לחלופין קמטי חשיבה שנמצאים על המצח, קמטוטי צחוק הנמצאים בצדי העיניים או קמטוטים על גבי הסנטר שלא נראים לעין כל עוד אנחנו לא מכווצים את אותו אזור או איבר בפנים. לעומת הקמטים הדינמיים, הקמטים הסטטיים כשמם כן הם: סטטיים ונמצאים שם כל הזמן. למעשה, הקמטים הסטטיים מתחילים את חייהם כקמטים דינמיים תמימים לחלוטין, אך עם השנים והחזרה על אותן הבעות שוב ושוב, הם הופכים לקבועים על גבי הפנים שלנו. במקרים רבים הקמטים הסטטיים התקבעו חזק כל כך והחריצים הפכו עמוקים מדי כדי לטפל בהם בהליך מילוי פשוט, כך שלעיתים נדרש טיפול משולב עם חומצה היאלורונית כדי לקבל את התוצאה הרצויה.

 הבוטוקס מאושר ברחבי העולם כולו, כולל בישראל

טיפול בעזרת בוטוקס נפוץ ברחבי העולם כולו ובישראל כבר עשרות שנים, ונחשב לאחד מהטיפולים הבטוחים ביותר בתחום האסתטיקה והפלסטיקה, והוא מאושר לשימוש על ידי מנהל התרופות האמריקאי (FDA) וכמובן על ידי משרד הבריאות בישראל. מעבר לצרכי קוסמטיקה ופלסטיקה, החומר משמש לצרכים רפואיים נוספים: משתמשים בו בטיפולים לצורך מניעת מיגרנות, התכווצויות עפעפיים, התכווצויות לא רצוניות (הנקראות בשפה הרפואית 'ספאזם') בפנים או ובצוואר ולצרכים רבים נוספים.

הזרקה באזורים שונים בפנים

צרו איתנו קשר לפרטים נוספים על טיפולים בקליניקה:

או השאירו פרטים ונחזור בהקדם:

האזורים הנפוצים ביותר להזרקת החומר הם בפנים באזור המצח, סביב העיניים, בין הגבות, צידי הלסת והצוואר

הזרקת בוטוקס במצח הוא הנפוץ מבין השאר, ונחשב לאחד הטיפולים היעילים, הקלים והנוחים עבור גברים ונשים ברחבי העולם כולו. הטיפול באמצעות בוטוקס מאפשר לטשטש את הקמטים המופיעים על גבי המצח במהלך השנים, והם למעשה מחליקים אותם והופכים את הקמט לבולט הרבה פחות עד בלתי נראה.

הזרקת חומרי המילוי בצוואר פועלים באותה צורה בדיוק: החומר מטפל בקמטים קטנים או גדולים שמופיעים במהלך השנים. באמצעות הזרקת בוטוקס, אפשר לטשטש אותם ולהפוך אותם לבולטים הרבה פחות ולקבל מראה צעיר ורענן

סוגי בוטוקס

העולם רווי בטיפולים, הזרקות והצעות שונות לטיפול בנראות הפנים ויתר חלקי הגוף. למרות זאת, בוטוקס הוא אחד מהטיפולים האפקטיביים ביותר שניתן למצוא כיום בשוק, הן בהיבט היעילות, הן בהיבט ההוצאה הכספית והן בהיבט מהירות תוצאות הטיפול.

נשים וגברים רבים בוחרים לטפל בקמטים עוד כשהם צעירים, רגע לפני שהקמטים יעמיקו ויהיה קשה יותר לטפל בזה. הטיפול אמנם לא מאפשר מאיתנו למנוע את הופעת הקמטים, אם כי הוא מאפשר לדחות את הופעתם החיצונית וכן את האופן והגודל שבו הם יופיעו.

קיימים בישראל כיום שני סוגי חומרי מילוי מרכזיים שכדאי להכיר:

 1. בוטוקס של אלרגן: זהו הבוטוקס המקורי
 2. דיספורט: סוג נוסף (שאינו המקורי), של מותג אחר בשוק

מה ההבדלים וקווי הדמיון בין סוגי בוטוקס שקיימים בשוק?

 • משך ההשפעה: ככלל, הטיפול בעזרת בוטוקס מחזיק מספר חודשים. כדאי לדעת שמשך ההשפעה אינו תלוי בסוג החומר שבו נשתמש, אלא בחוזק השרירים. טווח הזמנים הממוצע עומד על בין 3-6 חודשים, כתלות בחוזק השריר. במקרים מסוימים, ייתכן והטיפול יחזיק מעט פחות או יותר.
 • פרמטרים שונים משפיעיםההבדלים בין השניים כמו מידת השפעתם, משך ההשפעה ויכולות הטיפול במקרים השונים, משתנים כתלות באזור ההזרקה, המינון שהוזרק ועומק הקמט. בכל אחד מהמקרים מומלץ לבחון את המקרה לכשעצמו, במטרה לברר מהי דרך הפעולה הטובה והמתאימה ביותר.
 • מתי הבוטוקס מתחיל להשפיע: בממוצע, תחילת השפעתו של בוטוקס עומדת על כ4 ימים.  את התוצאות של חומצה היאלורונית נראה תוך שבועיים פחות או יותר, כשברגע ההזרקה נראה 10-20% מהתוצאות באופן מיידי.
 • מידת העמידות: בין סוגי בוטוקס השונים אין הבדל, כשבממוצע הטיפול מחזיק בין 3-6 חודשים. לעומת בוטוקס, חומצה היאלורונית עשויה להחזיק בין 12-18 חודשים (ולעיתים אף שנתיים).
 • ריכוז החומר: בוטוקס הוא חומר מרוכז מאוד. לפני הטיפול, הרופא למעשה מדלל את החומר בהתאם לצרכי המטופל, כשהמטרה היא להגיע לתוצאה רצויה לצד הזרקה של כמות סבירה. הטרה היא להימנע מהזרקה של יותר מדי בוטוקס, מה שעלול לגרום לשיתוק שרירי פנים מוגבר ולא רצוי. כאמור, כדאי לעבור את הטיפול אצל רופא מומחה ובעל ניסיון בתחום.

טיפולי בוטוקס

למרות שהטיפול נחשב לנפוץ, פופולרי ומוכר במקומות רבים בעולם, חשוב לציין שמדובר בכל זאת בהליך אסתטי שיש לבצע באופן קפדני ונטול טעויות. טיפול באמצעות בוטוקס מחייב את הטפל ואת הקליניקה להכיר את האנטומיה של הפנים ושל גוף האדם לעומק, לדעת היכן ממוקמים השרירים השונים ברחבי הפנים וכן מה עשויה להיות ההשפעה של הזרקה בכל אזור ואזור בפנים. למרות שאין שיטת טיפול אחת ויחידה שמתאימה לכל המטופלים, זהו הבסיס הנחוץ והמחייב לפני תחילתו של הליך להזרקת חומרי מילוי.

מטופלים רבים נוטים להתבלבל בין בוטוקס לחומצה היאלורונית, כך שחשוב להכיר את ההבדלים. נכון שמדובר בשני חומרים שמשתמשים בהם בהזרקה, אך למען האמת מדובר בשני חומרים שונים באופן מהותי, כשלכל אחד מהם מטרה שונה, שיטות שונות לשימוש וכן אינדיקציות אחרות. בעוד האחד מרפה שרירים, מפסיק את פעילותם ובכך מאפשר טשטוש קמטים, החומצה היאלורונית משמשת לצורך מילוי נפחים באזורים שונים. יש הנוהגים לשלב את שני הטיפולים, כדי לקבל תמונה כללית שלמה ותוצאה מקסימלית בהתאם לרצון המטופל או המטופלת כמובן.

בדומה לטיפולים רפואיים אחרים, הטיפול בעזרת בוטוקס הוא טיפול אישי ופרטני, שמחייב התאמה אחד על אחד עבור כל מטופל. מעבר לניסיון רב השנים שהוא דורש, כדי להעניק למטופלים את התוצאה שהם מבקשים, הטיפול דורש הכרה מעמיקה ופרקטית של האזורים השונים ברחבי הפנים וההשפעה שעשויה להיות לטיפול עליהם. כלומר, הזרקת החומר צריכה להיות מדויקת ובמיקום שלא יפגע בתפקודי הפנים, כדי לא לשתק שרירים שאנחנו רוצים שיתפקדו כרגיל. היכרות והבנה עמוקה של אנטומיית הפנים היא הכרחית, כמו גם ידע וניסיון אודות תגובות שרירי הפנים השונים.

בוטוקס מוזרק במרפאה, כשהוא מותאם לתנועות השרירים השונות תוך כדי התאמה של ריכוז החומר, כמות החומר ושיטת ההזרקה, כדי להימנע מסיבוכים אפשריים וכמובן במטרה לקבל תוצאה מוצלחת

צרו איתנו קשר לפרטים נוספים על טיפולים בקליניקה:

או השאירו פרטים ונחזור בהקדם:

למי מתאים הטיפול?

חלק גדול מהזדקנות הפנים נגרם מפעילות של שרירי הבעה, שגורמים לקמטים עמוקים בעור – שבדיוק בהם מטפל בוטוקס. אם כך, טיפול בעזרת בוטוקס מתאים לכל מי שמבקש לטפל בבעיות אסתטיות שמטרידות אותו הקשורות בקמטים המופיעים בעקבות תנועות שרירי פנים מוגזמות כמו במצח, סביב העיניים , בין הגבות וכן הלאה. ככלל, טיפול באמצעות החומר מתאים למי שלא רוצה שיראו על פניו את סימני הגיל והקמטים, או לצעירים וצעירות שמטפלים בנושא מבעוד מועד באופן מניעתי.

הטיפול מעניק מראה צעיר ורענן יותר, ובמקרים רבים מצליח להפחית או להעלים לחלוטין קמטוטים, קמטי זעף וקמטי הבעה שאנחנו צוברים במהלך השנים. הטיפול מתאים לשימוש בכל שריר בפנים, כשישנם הבדלים בין טיפול לגברים וטיפול לנשים.

ההבדלים בין גברים ונשים: מה כדאי לדעת?

בפנים של גברים ונשים יש הבדלים אלו ואחרים, שאנחנו לא תמיד שמים לב אליהם, אך בטיפולים אסתטיים ופלסטיים הם מקבלים חשיבות גדולה. כך למשל, מיקום הגבות של גברים הוא לרוב נמוך יותר בהשוואה למיקום הגבות של נשים, מה שמשפיע באופן ישיר על אופן הטיפול, מיקום ההזרקה והתוצאה שנרצה לקבל

פופולריות הטיפול ברחבי העולם

כפי שאתם וודאי מנחשים, אין זה מקרי שהטיפול הפך לכל כך נפוץ ומבוקש בכל העולם. אחד היתרונות המשמעותיים והחשובים ביותר של הטיפול, זו האפשרות להשתמש בו במקום לבצע הליך כירורגי פולשני. זה מאפשר למטופלים ומטופלים רבים בכל העולם להימנע מניתוחים מיותרים, ובכך מכל מה שנלווה אליהם: הכנה פיזית ומנטלית לניתוח, הרדמה, לקיחת תרופות, ביצוע חתכים, תפרים, החלמה ממושכת וההליך וכן הלאה.

מעבר לכך, מדובר באחד ההליכים הפשוטים, הקצרים והעדינים בעולם הפלסטיקה והאסתטיקה. החומר מוזרק אל חלל הפנים בעדינות ובזהירות, ולאחר הטיפול אפשר לשוב ולחזור לשגרה בלי עיכובים מיותרים. השפעת החומר היא מהירה מאוד ולוקחת כמה ימים בודדים, כשמשך ההשפעה נעה בין 3-6 חודשים.

העובדה שהשפעתו היא זמנית, נתפסת גם כחיסרון וגם כיתרון. נכון, מצד אחד, מדובר בהליך זמני שדורש מאיתנו חזרה עליו בכל כמה חודשים. מצד שני, עצם העובדה שמדובר בהליך זמני אינה מחייבת אותנו לתוצאות. אם לא אהבנו את התוצאה, התחרטנו שעברנו את ההליך או אהבנו יותר את הפנים שלנו בצורתן הטבעית למרות הפגמים הקטנים, אנחנו יכולים תמיד לחזור למצב המקורי כאילו כלום לא קרה. בנוסף, מדובר בהליך בעלות נוחה, בהשוואה לטיפולים אסתטיים אחרים.

טיפולים אפשריים באמצעות בוטוקס:

 • טיפול בקמטים על גבי הפנים
 • טיפול בקמטוטים, קמטי הבעה וקמטי זעף
 • טיפול במיגרנות ועוויתות שרירים
 • טיפול כנגד הזעה

בוטוקס

הזרקת בוטוקס

הכנה לפני הטיפול

לפני התהליך והטיפול, ברוב המרפאות נקבעת פגישת ייעוץ מקדימה עם הרופא או הרופאה המטפלים. בפגישה הראשונית, ינסה הצוות הרפואי להבין מהי מטרת הטיפול כדי להתאים את אופי הטיפול ככל הניתן, על פי סוג העור, עובי העור, המרקם, מיקום הקמטים, כמות הקמטים, העומק וכמובן רצון המטופל/ת. במהלך הפגישה, הצוות הרפואי ייבחן את האזורים שנחשבים בעייתיים ועבורם המטופלים מבקשים תיקון, ויבצע אבחנה כללית של המצב והצרכים. באמצעות הסתכלות כוללת על הפנים ובדיקה קפדנית, הצוות הרפואי יגדיר מה נכון לעשות: מהו הטיפול האידיאלי וכן איך ניתן להשיג את התוצאה בצורה הטובה ביותר.

ברוב המקרים, לא תידרש הכנה מיוחדת לטיפול וניתן יהיה לעבור את הטיפול מיד לאחר המפגש המקדים ולאחר שהוגדרו האזורים המיועדים לטיפול ואופן הטיפול.

מבחינה טכנית, פעולת ההזרקה עצמה מתבצעת לרוב לאחר הרדמה מקומית של העור על ידי משחת אלחוש. בחלק מהמקרים, ההליך מתבצע ללא הרדמה בלבד, כתלות ברצון המטופלים ובצורך שעולה מהם. בנוסף, במקרים של נטילת תרופות לדילול דם (דוגמת נוגדי דלקת, אספירין ועוד), יש לדווח על כך לרופא המטפל, כשברוב המקרים בקשת הצוות הרפואי תהיה להפסיק את הטיפול התרופתי מספר ימים לפני הזרקת בוטוקס.

בכל הנוגע לאלכוהול, יש להימנע משתייה 24 שעות לאחר הטיפול, וניתן לשתות אלכוהול בימים שלפני.

צרו איתנו קשר לפרטים נוספים על טיפולים בקליניקה:

או השאירו פרטים ונחזור בהקדם:

מהלך הטיפול

בשלב הראשון, תבוצע הכנה של עור הפנים של המטופל או המטופלת. ההכנה כוללת הסרת איפור, ניקיון הפנים באמצעות אלכוהול המשמש לחיטוי עדין ולאחר מכן יסומנו המקומות הייעודיים שבהם תתבצע בפועל ההזרקה. לאחר מכן, רוב המטפלים ייבחרו לחטא פעם נוספת את הפנים ורק לאחר מכן ימשיכו בטיפול.

הטיפול עצמו קצר מאוד, ורוב הדאגה והחשש של המטופלים הינו מהכאב הכרוך בטיפול. עם זאת, הזרקת בוטוקס עצמה כלל לא  כואבת ברוב המוחלט של המקרים. ההזרקה מתבצעת בארץ על ידי רופאם מומחים בתחום האסתטיקה, פלסטיקה ולעיתים רופאי עור או רופאי שיניים המנוסים באסתטיקה רפואית.

כאמור, ברוב המקרים לא עולה הצורך בהרדמה מקומית, אך עם זאת האופציה קיימת. במידה וכן, ההרדמה מתבצעת על ידי משחת אלחוש שנמרחת שירות על העור, מאלחשת מקומית את מקום ההזרקה ומפחיתה את הכאב שחשים בעת דקירת המחט. מרגע מריחת המשחה ועד לתחילת הטיפול יש לחכות פרק זמן מסוים עד לתחילת פעולת האלחוש, בהתאם לסוג המשחה.

את הדקירה עצמה כמעט ולא מרגישים משום שהמחט דקיקה מאוד, וההזרקה עצמה קצרה מאוד ונמשכת רק מספר דקות בודדים. תדירות הטיפולים משתנה בין מטופל למטופל, אך כדאי לקחת בחשבון שמדובר בטווח של מספר חודשים, כשלרוב הטווח נע בין חצי שנה ל-9 חודשים. התדירות משתנה בהתאם לגיל המטופל, סוג הטיפול, עומק הקמטים, המיקום שלהם ופרמטרים רבים נוספים

אחרי הטיפול

את תוצאות הטיפול מתחילים לראות בטווח זמנים של כ-4 ימים לאחר הטיפול. את התוצאה הסופית נראה לאחר שבועיים, פרק הזמן הממוצע שבו מגיעים לביקורת במרפאה שבה בוצע הטיפול. כך או כך, לאחר הטיפול והזרקת בוטוקס, לא נדרשת מנוחה או החלמה – אפשר לחזור מיידית לפעילות, מבלי לפגוע בשגרת החיים ומבלי לחשוש מהחמרה של תופעות לוואי אלו ואחרות, כל עוד שומרים על הנחיות הצוות הרפואי. כאמור, יש להימנע לחלוטין משתיית אלכוהול ביממה שלאחר הטיפול.

מבחינה טכנית, לאחר הטיפול המטופלים משוחררים לביתם באופן מיידי. ברוב המקרים מדובר בטיפול בודד, ובחלק מהמקרים צריך לחזור פעם שנייה לביקורת ואנחנו מוסיפים נקודתית במקומות שצריך להשלים חומר

בימים שלאחר הטיפול חלות ההמלצות הבאות:

 • כדאי להימנע מהפעלת לחץ פיזי או שפשוף של האזור, כדי למנוע לחץ רקמתי שעשוי לפגוע בתוצאות הטיפול ואף להוות סיכון ליתר שרירי הפנים
 • מומלץ להימנע מחשיפה מוגברת לחום, שמש ושיזוף, כולל סאונות, ג'קוזי ועוד. השהייה במקומות חמים עלולה לגרום להרחבה של כלי הדם, מה שעשוי לפגום באיכות הטיפול ובתוצאה הסופית
 • יש להיערך לדימומים מקומיים ונפיחות באזור ההזרקה כחלק מתופעות הלוואי של הטיפול, העשויות לחלוף בתוך מספר ימים. אם לא ניכר שיפור או לחלופין חלה החמרה, יש לפנות לצוות הרפואי שביצע את הטיפול לצורך בדיקה.
 • כדאי להימנע מהתכופפות מוגברת שלא לצורך, כמו כן משינה עם הפנים כלפי מטה, כשהמטרה היא להימנע מספיגה חלקית של החומר, זליגה שלו לאזורים אחרים בפנים ופגיעה בתוצאה הסופית.
 • יש להימנע מביצוע פעילות גופנית למשך 24—48 שעות מסיום הטיפול

בכל מקרה של חוסר תחושה באזור הזרקה או אזורים אחרים בפנים, דימומים מוגברים, עליית חום, סימני דלקת, הפרשה מוגלתית מקומית מאזור ההזרקה או כאבים שלא עוברים גם לאחר שימוש בכדורים לשיכוך כאבים, יש לפנות לרופא המטפל

סיכונים ותופעות לוואי

ראשית, חשוב לציין שאצל רופא מיומן, מנוסה ומקצועי, הסיכונים נדירים וכמעט ולא מתרחשים. עם זאת, הם קיימים ולצידן תופעות לוואי שעשויות להגיע לאחר הטיפול, ללא קשר לאופן ביצוע הטיפול ולמקצועיות הצוות הרפואי – שכן כל מטופל ומטופלת מגיבים באופן שונה לחומר ולהליך ההזרקה עצמו. כדאי לדעת שכמויות החומר המוזרקות במהלך הטיפול הן נמוכות מאוד, ולכן הסיכוי שהגוף יגיב בהליך דלקתי או הפעלה של מערכת החיסון הוא יחסית נמוך, אך בכל זאת הוא קיים.

הסיכונים שעלולים להתרחש במהלך או לאחר הטיפול הינם:

 • זיהומיםזיהומים שעלולים לעבור במהלך הטיפול (מה שמחדד את הצורך בבחירה קפדנית של המרפאה). אם יופיע זיהום באזור הזרקתו של בוטוקס, הוא יהיה שטחי ברוב המקרים.
 • דימומים: כתוצאה מההזרקה ובשל טראומה מקומית באזור הטיפול, עלולים להיווצר דימומים. ברוב המקרים הדימום יחלוף בתוך מספר ימים, ובכל יום שיעבור יהיה שיפור והקלה. אם הדימומים אינם חולפים תוך כמה ימים או מחמירים מיום ליום, יש לפנות לצוות המטפל.
 • שטפי דם: בהמשך לדימומים, עלולים להיווצר שטפי דם כתוצאה מהטיפול. לרוב שטפי הדם שיופיעו, אם בכלל, יהיו קלים ויחלפו באופן טבעי לאחר כמה ימים מסיום הטיפול.
 • הרדמה: במידה וכחלק מהטיפול התבצעה הרדמה מקומית או אלחוש, עלולה להתרחש תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה ברמות אלו ואחרות. לכן חשוב למלא הצהרת בריאות לפני טיפול אצל רופא שלא מכיר אתכם.
 • כאבים: לאחר הטיפול, עלול להיות כאב נקודתי שבא לידי ביטוי באופן מקומי במקום ההזרקה.
 • תופעות לוואי כלליות: תופעות לוואי כלליות לאחר הטיפול הן יחסית נדירות, אך קיימות ועלולות להופיע כחולשה כללית, כאב שרירים ועוד.

לפני שבוחרים ברופא המטפל, או בקליניקה שבה תבצעו את הטיפול כדאי לבצע בדיקה קפדנית, כדי להימנע מתופעות לוואי וסיכונים אלו ואחרים. וודא שאתם שואלים את השאלות הנכונות, כדי להיות בטוחים ב-100% שאתם מפקידים את הפנים שלכם בידיים טובות. בדקו מי הרופא שהולך לבצע את ההזרקה בפועל, שאלו האם הרופא המטפל הינו בעל התמחות בכירורגיה פלסטית, האם אתם נחשבים למועמדים טובים לטיפול או שעלולות להתרחש בעיות חריגות, מהו זמן ההחלמה הצפוי, מהן תופעות הלוואי ומהן התוצאות הצפויות של הטיפול

כמה זמן מחזיק בוטוקס

כל מטופל ומטופלת שמתעניינים בטיפול, דנו ותהו בשאלה החשובה: כמה זמן מחזיק הטיפול? ראשית, נסייג את התשובה ונציין שמדובר בטווח די רחב של זמנים, משום שהשפעת החומר תלוי במשתנים שונים ממטופל למטופל. עם זאת, טווח השפעת בוטוקס הממוצע נע בין 3-6 חודשים. במקרים נדירים שבהם השריר חזק במיוחד, משך הזמן עומד על כחודשיים וחצי. במקרים הפוכים, שבהם השרירי חלש במיוחד, ההשפעה עשויה להימשך עד 9 חודשים. ההשפעה זמנית, אך עם זאת בחלק מהמקרים הצורך בהזרקה הולך ויורד והמרווחים בין טיפול לטיפול גדלים. ככלל, צריך לחזור על ההזרקה ברגע שהשריר חוזר לפעול (הסימן שה- בוטוקס הפסיק להשפיע), אך עדיין לא חזר לפעולה מוחלטת.

ככלל, בקרב מטופלים ומטופלות שכבר עברו את הטיפול וביצעו סבבי טיפולים בעבר, משך ההשפעה של הטיפול עשויה להיות ארוכה יותר, ואת התוצאות ניתן לראות בטווח זמנים מיידים שעומד על מספר ימים בודדים לאחר הטיפול. מעבר לשיפור מראה העור הכללי שניכר לעין בימים הראשונים, שיא תוצאות הטיפול יגיע לאחר מספר ימם (בחלק מהמקרים בין 5 ימים ואילו באחרים לאחר כשבוע).

אחד הדברים שחשוב לזכור הוא – בוטוקס הוא למעשה חלבון, והמשמעות היא שהגוף מגיב אליו. כדי להבטיח תוצאות מקסימליות מהטיפולים, בחרו ברופא מומחה, מנוסה ומומלץ שידע לטפל בפנים שלכם ברגישות ובמקצועיות הנדרשות.

מתי ניתן להתחיל בהזרקת חומרי המילוי

הגיל הוא לא הפקטור העיקרי בקבלת ההחלטה על מועד הטיפול. הגורם המרכזי והמשפיע ביותר, הוא מבנה הפנים, המצב הרפואי וכן מהו הצורך שעולה. במידה וישנם קמטוטים עדינים, קמטים באזורים שבהם ישנה תנועת שרירים יום יומת באופן שגרתי או אזורים שבהם המטופלים מבקשים לערוך תיקון אסתטי, אפשר להתחיל בטיפולים – כל עוד אין מניעה רפואית או אחרת.

כטיפולים פלסטיים ואסתטיים רבים, חלק מהטיפולים בוחרים להתחיל את הטיפול מוקדם וחלקם בוחרים לבצע את הטיפול בגיל מאוחר יותר. לחומרי המילוי, לצד האפקט הטיפולי, ישנו אפקט מניעתי – וזו הסיבה שצעירים רבים בוחרים לעבור הזרקות שמטרתן הינה מניעת החמרה של קמטים עתידיים. בוטוקס אינו חומר מילוי.

האם ניתן לצפות את התוצאות מראש

נתחיל בתשובה הסופית: לא בדיוק. כמובן, הרופא המטפל ייתן הערכה ויסביר לאיזה תוצאות פחות או יותר יש לצפות. עם זאת, לא מדובר במדע מדויק ולכן סיבות רבות עשויות להשפיע על הצלחת הטיפול. למשל, ייתכן שלאחר טיפול אחד התוצאה לא תהיה מספיק טובה ויידרש טיפול נוסף כהשלמה. יש לכך סיבות שונות: אצל חלק מהאנשים פעילות השרירים חזקה מאוד ולא מגיבה במהרה, אצל אחרים ישנה עמידות מסוימת לחומר, בחלק מהמקרים הגוף מפתח נוגדנים כנגד הבוטולינום וגם ריכוז החומר המוזרק עשוי להוות פקטור שישפיע על התוצאה הסופית. בנוסף, חשוב לזכור: בוטוקס הוא אמנם חומר בעל לא מעט סגולות ויכולות, אך לא מדובר בקסם. הוא לא יעלים בן רגע כל קמט וקמטוט שנמצא על גבי הפנים, ולעיתים תידרש מעט סבלנות וחזרה על הטיפול עד לקבלת התוצאה הרצויה.

צרו
קשר

לפרטים נוספים על הטיפולים בקליניקה שלנו תוכלי להשאיר את הפרטים שלך בטופס ואנו נחזור אלייך בהקדם!